Ekumeniczne wydarzenie w Kutnie: mariawickie nabożeństwa w kościele ewangelickim

Chrześcijanie tradycji mariawickiej z Kutna i okolic będą spotykać się na nabożeństwach w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Henryka Sienkiewicza.

Dzięki współpracy ekumenicznej obydwu Kościołów mniejszościowych, działających na terenie Ziemi Kutnowskiej – Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – mariawici będą mogli sprawować swoją liturgię w luterańskim kościele w każdą drugą niedziele miesiąca. Inauguracyjna msza odbędzie się 10 kwietnia 2016 r. o godz. 17:00.

Dzieje mariawityzmu w regionie kutnowskim sięgają samych początków tego ruchu religijnego, który w tym roku obchodzi 110. rocznicę niezależności kościelnej. Już od 1906 roku mariawici mieszkali w okolicznych miasteczkach i wsiach, m.in. w Krośniewicach, Łaniętach czy Ostrowach. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. mariawici z Krośniewic wznieśli murowany kościół we wsi Kajew. W latach 80. XX wieku kościół został rozebrany, a cegły użyto do budowy nowego kościoła mariawickiego w Zgierzu.

W Kutnie i okolicach mieszkają mariawici, należący do parafii św. Mateusza w Nowej Sobótce i parafii Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej, których proboszczem jest od 2015 roku kapłan M. Felicjan Szymkiewicz. We wrześniu ub.r. wierni zwrócili się do swojego duszpasterza z prośbą o prowadzenie nabożeństw w Kutnie. Poszukiwania nowego miejsca nie trwały długo, gdyż proboszcz kutnowskich luteranów, ks. Mateusz Łaciak, udostępnił w porozumieniu z radą parafialną kościół ewangelicki na msze mariawickie, nawiązując tym samym do długiej historii wzorowych kontaktów między obydwiema tradycjami chrześcijańskimi. Jeszcze do niedawna luteranie odprawiali swoje nabożeństwa w mariawickim kościele w Kadzidłowej, a diaspora mariawicka w Krakowie użytkowała kościół św. Marcina. Przez dziesięciolecia luteranie mogli spotykać się na swoich nabożeństwach w płockiej Świątyni Miłości i Miłosierdzia, będącej duchowym centrum mariawityzmu. Ponadto w trakcie tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Mateusz Łaciak wygłosił kazanie podczas adoracji Przenajświętszego Sakramentu w mariawickim kościele w Nowej Sobótce. Warto wspomnieć, że ekumeniczna otwartość mariawitów dotyczy również innych tradycji chrześcijańskich, czego przykładem jest niedawne udostępnienie mariawickiego kościoła w Mińsku Maz. do sprawowania liturgii dla prawosławnej mniejszości regionu.

Nabożeństwo 10 kwietnia będzie miało uroczysty charakter; weźmie w nim udział duszpasterz luteranów, ks. Mateusz Łaciak, a muzyczną oprawę zapewni Młodzieżowy Chór Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Ekumeniczna inicjatywa mariawickich i luterańskich chrześcijan w Kutnie spotkała się z przychylnością Prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego. Dzięki uprzejmości władz miasta uczestnicy nabożeństwa spotkają się po liturgii w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Wyszyńskiego 11. Zainteresowani będą mogli wysłuchać prelekcji dr. Krzysztofa Mazura o początkach mariawityzmu, a także dowiedzieć się o zasadach wiary Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Na wszystkich gości będzie czekał słodki poczęstunek.

Do udziału zaproszeni są wszyscy chrześcijanie bez względu na wyznanie oraz inni zainteresowani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *