Jak się ubrać do kościoła?

Jak się ubrać do kościoła?

Strój, jaki zakładamy wybierając się w niedzielę czy w święta do kościoła to dla wielu osób ogromnie istotna sprawa i tak właśnie powinno być. Nawet jeżeli Ty sam tego tak nie odczuwasz to z pewnością Twój ubiór zostanie oceniony przez innych. Jak zatem prawidłowo ubierać się do kościoła?

Ubiór do kościoła – zasady ogólne

W Polsce w większości kościołów nikt naszego ubioru nie sprawdza jednak nie oznacza to, że możemy tam chodzić ubrani byle jak. W wielu krajach europejskich wygląda to jednak zupełnie inaczej i możemy zostać za nieodpowiedni strój z kościoła wyproszeniu lub niewpuszczeni już na wejściu do świątyni. Spotkało to wielu polskich turystów na przykład we Włoszech, którzy ze względu na wysoką temperaturę mieli stroje odsłaniające jak najwięcej ciała. W takich sytuacjach, gdy zwiedzamy latem kościoły w celach turystycznych, najlepiej jest nosić ze sobą coś lekkiego do narzucenia na nasz strój. Pozwoli to nam bezproblemowo obejrzeć wnętrza tych pięknych i zabytkowych budowli.

Do podstawowych zasad dotyczących naszego stroju w kościele możemy zaliczyć:

 1. stosowanie stroju skromnego, schludnego i czystego;
 2. zakrywanie ramion;
 3. długie spodnie;
 4. brak głębokich dekoltów;
 5. długie sukienki i spódnice;
 6. uważajmy na ubrania prześwitujące;

Ubrania do kościoła - kobiety

Oczywiście to, że strój zakładany do kościoła powinien być dość skromny nie oznacza automatycznie, że musi być nijaki i nudny. Każda kobieta z pewnością posiada w szafie wiele ubrań, które może z powodzeniem założyć do kościoła. Dobrym rozwiązaniem są z pewnością wszelkiego rodzaju sukienki o prostych fasonach możesz sprwadzić sukienki dzianinowe z mybaze.com https://mybaze.com/pl/sukienki-dzianinowe/. Najlepsze są oczywiście sukienki dość długie, co najmniej zakrywające kolana. Pamiętajmy także, żeby posiadały one delikatny dekolt i aby nie odkrywały pleców. Kolorystyka najlepsza jest stonowana, czyli beże, czernie, szarości oraz inne - raczej ciemne - kolory. Zwłaszcza przy większych uroczystościach takich jak śluby czy chrzty bardzo popularne są kobiece marynarki i żakiety z mybaze.com https://mybaze.com/pl/marynarki-i-zakiety-damskie/. W przypadku wszelkich ubrań mocno dopasowanych zwróćmy szczególną uwagę na to czy bielizna nie odciska się zbyt mocno i nie staje się przez to dość widoczna. Obuwie do kościoła to najlepiej klasyczne i proste modele zakrywające pięty oraz palce.

Kobiece dodatki do stroju także powinny być dobrane dość zachowawczo. Unikajmy wszystkich krzykliwych i ostentacyjnych elementów, które będą przyciągały uwagę wszystkich dookoła. Do naszego stroju powinien także pasować makijaż – delikatny. Przesada z makijażem jest źle widziana nie tylko w kościele, ale właściwie wszędzie.

Ubrania do kościoła – mężczyźni

Męski ubiór do kościoła to trochę prostsza sprawa. Tradycyjnie był to zawsze czarny garnitur i dominację takich strojów wciąż można zaobserwować w wielu rejonach Polski. Dzisiaj oczywiście wybór jest znaczenie szerszy i można sięgnąć chociażby po trochę weselszą, choć nadal elegancką, kolorystykę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zwykłe msze przychodzić trochę luźniej ubranym, czyli na przykład w eleganckiej koszuli z mybaze.com https://mybaze.com/pl/koszule-meskie-eleganckie/ czy swetrze i wyjściowych spodniach – jeansy są również dość popularny, chociaż zdarzają się osoby, które uważają to już zbyt codzienny strój. Pamiętajmy także o odpowiednim obuwiu, eleganckim do garnituru, czy lżejszym w innych stylizacjach, ale zawsze czystym i w stonowanych kolorach.

Strój do kościoła - czego absolutnie nie zakładać

Są pewne rzeczy, których absolutnie nie powinniśmy prezentować w kościele. Wiele codziennych ubiorów, zwłaszcza tych letnich, może przekraczać zasady i normy kościelnego dresscodu. O tym często zapominają na przykład nastolatki, ale także czasami znacznie starsze osoby. Na pewno nie zakładajmy do kościoła klapek, nie odsłaniajmy gołych brzuchów, zapomnijmy o krótkich spodenkach czy koszulkach na ramiączka.

Pamiętajmy również o tym, że jeżeli do kościoła udaje się para - kobieta z mężczyzną, to ich stroje powinny być również dopasowane do siebie nawzajem. Widok, jaki powstaje, gdy jedna osoba jest wystrojona świątecznie a druga ma na sobie codzienny strój powoduje stworzenie bardzo dziwnego wrażenia, które z pewnością nie ujdzie uwadze innych osób.

Ubierając się do kościoła, dobrze jest także wziąć pod uwagę lokalne zwyczaje. Często zapominają o tym turyści i wczasowicze, co bywa bardzo źle odbierane przez lokalną społeczność uczestniczącą w mszy świętej.

Podsumowanie

Zasady ubioru do kościoła katolickiego na mszę mogą różnić się w zależności od konkretnej parafii i kultury, w której się znajdujesz. Niemniej jednak poniżej podaję kilka ogólnych zasad, które mogą być przydatne dla kobiet i mężczyzn:

Dla kobiet:
 1. Strój powinien być skromny i nieodzwierciedlać nadmiernej dbałości o wygląd.
 2. Suknia lub spódnica powinny być długie lub sięgać do kolan.
 3. Rękawy powinny być długie lub sięgać do łokci.
 4. Należy unikać strojów, które są zbyt obcisłe lub odsłaniają zbyt dużo ciała.
 5. Obuwie powinno być zamknięte i niekompromisujące zasad skromności.
  Dla mężczyzn:
 1. Spodnie powinny być długie i zakrywać kostki.
 2. Koszula powinna być zapinana pod samym karkiem i mieć długie rękawy.
 3. Marynarka lub żakiet są mile widziane, ale nie są obowiązkowe.
 4. Należy unikać strojów sportowych, a także koszulek z nadrukami lub napisami.
 5. Obuwie powinno być zamknięte i niekompromisujące zasad skromności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *